Proč byste měli zahrnout sportovní masáž do svého tréninkového plánu

Proč je sportovní masáž tak důležitá

Jednoduše řečeno, sportovní masáž je jedním z nejdůležitějších nástrojů, které může každý sportovec využít. Ale proč je to tak? Sportovní masáž je o něčem více než jen o uvolnění svalů a zvýšení průtoku krve. Je to o pohybu. Je to o tréninkovém plánu. Je to o celkovém zdraví a wellness. Je to o tom, jak jsou naše těla schopná zvládnout nápor, který na ně klade náš každodenní život a tréninkový režim.

Pokud jsem upřímný, tak já sám jsem dlouho nepochopil význam sportovní masáže a její roli ve sportovní přípravě. To se však změnilo, když jsem jednoho krásného dne zjistil, že moje běžecký výkon stagnuje a svalové napětí na mě útočí z každé strany. Vyzkoušel jsem tedy masáž a výsledky byly dostatečně přesvědčivé, abych dnes o tom psal.

Co je sportovní masáž a jak vám může pomoci

Sportovní masáž je druh terapie zaměřené na léčbu a prevenci sportovních zranění, ale také na zlepšení výkonu. Využívá se různých technik jako jsou hluboké masáže, protahování nebo mechanické vibrace, které pomáhají svalům uvolnit se, zvýšit průtok krve a zlepšit mobilitu.

Ve svých raných sportovních dnech jsem považoval masáže za luxus. Ale nyní je to součást mého tréninkového plánu, který mě udržuje v chodu a umožňuje mi dělat to, co miluji. Jeden z mých oblíbených momentů je, když se po dlouhém běhu vrátím do masážního salonu a vím, že mě čeká 60 minut nebeského klidu a regenerace.

Regenerace je klíčová

Možná si myslíte, že jako sportovec trávíte hodně času tím, že se pořádně zapotíte. Ale ve skutečnosti byste měli stejně tak intenzivně dbát na svou regeneraci jako na svůj trénink.

Co mám na mysli? Říkám, že trénink je pouze polovina bitvy. Druhou polovinu tvoří regenerace – dostatek spánku, správná strava a právě sportovní masáže. A věřte mi, že tato druhá polovina může být mnohem těžší než samotný trénink. Přiznám se, že před spaním si rád vychutnávám banán se sklenicí mléka a neustále musím říkat svému synovi Radimovi, ať mi už nekrade ponožky pro kompresi.

Zařaďte masáže do svého plánu

Nyní, když jsem vám vysvětlil některé z výhod masáží, jistě se ptáte - kdy a jak často je můžete zařadit do svého plánu? No, vše je o vyvážení a plánování.

Sám pro sebe si plánuji jednu masáž týdně, která je pečlivě naplánovaná tak, aby odpovídala mému tréninkovému programu a závodnímu kalendáři. Například běžci cestovného maratonu si mohou naplánovat masáž několik dní před závodem, aby se ujistili, že jejich tělo je v optimálním stavu. Pravidelná masáž pomůže vašemu tělu rychleji se obnovit, což vám umožní dosáhnout lepších výsledků ve svém sportu.

Komu je masáž určená

Sportovní masáž neni jen pro elitní sportovce. Je pro každého, kdo je aktivní a stará se o své tělesné zdraví. Můžete být rekreační běžec, účastník fitness tříd nebo třeba táta, který se snaží udržet krok se svými dětmi (ano, mluvím o sobě).

Pro mě se sportovní masáže staly důležitou součástí mého života, když jsem zjistil, že mi berou méně času na regeneraci a dávají mi víc času na to, co miluji – běhání a hraní si s Radimem. Takže pokud stále váháte, dejte sportovní masáži šanci. Možná zjistíte, že je to právě to, co jste potřebovali k zlepšení svého tréninkového plánu.

Jak si vybrat maséra

Vybírat maséra je jako vybírat lékaře. Je důležité, abyste našli někoho, kdo rozumí vašim potřebám a cílům. Nejdůležitější je však cítit se u maséra pohodlně a mít plnou důvěru v jeho schopnosti.

Já osobně jsem našel pár skvělých terapeutů tady v Plzni, a když mám pocit, že mi něco "neleží", tak se s nimi o tom otevřeně bavím. Je to stejné jako s tréninkem - komunikace je klíčová!

Takže ta otázka na začátku, "Proč byste měli zahrnout sportovní masáž do svého tréninkového plánu?" Myslím, že odpověď je jasná. Protože vám to může skutečně pomoci dosáhnout vašich sportovních cílů a zlepšit vaše zdraví a celkovou pohodu. Tak co na to říkáte? Dáte sportovní masáži šanci?

Napsat komentář