Tejpování pro tenisty: Jak na to

Základy tejpování pro tenisty

Dojde-li na špatně dopadnutý backhand, vymknuté zápěstí nebo jen nepříjemný pocit v kolenním kloubu, tejpování pro tenisty je jednou z nejlepších doplňkových terapií. Já sama se tomu nemohla dlouhé roky domyslet. Přišlo mi to jako nějaký sportovní náplast. Tak, jak by mi to mohlo pomoci?

Teprve poté, co mi tuto metodu ukázal můj úžasný manžel Antonín, jsem zjistila, jak zázračně funguje. A nejen to, dostala jsem se k tomu, že tejpování se stalo nedílnou součástí našeho tenisového života. Ať už jde o bolesti, prevenci nebo obnovu po zranění, tejpování je geniální.

Věřte mi, prošla jsem procesem zvládnutí tejpování, a teď jsem připravena podělit se o své zkušenosti a rady s vámi. Pro toho, kdo se s tímto poprvé setká, to může být trochu komplikované, ale ať se nebojíte. Jako všechno ostatní, i tato dovednost přichází s praxí.

Tenisové zranění a jak na ně tejpování reaguje

Není tajemstvím, že tenis je náročný sport plný rychlých pohybů, náhlých změn směru a intenzivního kopání. Je to sport, který klade vysoké nároky na naše tělo. S tím, bohužel, přicházejí i zranění.

Kolenní klouby, zápěstí, lokty, bedra. Tyto části těla jsou na tenisovém kurtu nejvíce namáhány a často trpí. A právě zde přichází na řadu tejpování. Nemyslete si, že vás to zbaví všech bolestí a trápení. Ale jako doplněk k vaší terapii je to skvělý nástroj.

Při tejpování se používá speciální elastická páska, která omezuje pohyb v postižené oblasti, aniž by omezila vaši schopnost hrát tenis. Je to jako magická náplast, která nejenže pomáhá zmírnit bolest, ale také podporuje hojení a regeneraci.

Antonín mi to poprvé ukázal, když jsem si přivodila nepříjemné zranění zápěstí. Použil tenký proužek pásky a opatrně ho obalil kolem zápěstí. Už po první aplikaci jsem cítila úlevu. Bolest se zmenšila a já jsem byla schopna pokračovat v hraní.

Různé techniky tejpování

Antonín mi často říká: "Lenko, neexistuje jen jedna správná cesta." A to platí i pro tejpování. Existuje spousta technik a metod, které můžete vyzkoušet, a každá může mít pro vás jiné výhody.

Technika obvazování je v podstatě metoda, kterou používáte k obalení pásky kolem zraněné oblasti. Můžete tejpovat celé klouby nebo jen určité části. S touto technikou vás naučím, jak správně tejpovat zápěstí, koleno, loket a rameno.

Technika křížového tejpování je další oblíbenou metodou. U této techniky použijete dva pruhy pásky, které se překříží v místě, kde cítíte nejvíce bolesti. Tato technika je skvělá pro bolest v oblasti krční páteře, která může být způsobena opakovaným servisem.

Technika spirálového tejpování je také zajímavou variantou. Tato technika využívá spirálový pruh pásky, který pomáhá stabilizovat kloub a zároveň umožňuje pohyb. Je to skvělá volba pro zápěstí nebo kotník.

Konečně, technika I-tapingu je ještě jednou z metod. Při této technice se používá dlouhý pruh pásky, který se aplikuje podél postižené svalové skupiny. Tato technika je ideální pro lýtka nebo předloktí.

Tipy pro bezpečné a efektivní tejpování

Tejpování je skvělý nástroj pro tenisty, ale je důležité mít na paměti několik důležitých tipů a triků, abyste to dělali správně a bezpečně.

Můj první tip je ujistit se, že kůže je čistá a suchá před aplikací pásky. Páska se lépe drží a je méně pravděpodobné, že způsobí podráždění. Antonín mi to připomíná pokaždé, když zapomenu to udělat.

Poté se ujistěte, že pásku nepřitlačujete příliš silně. Cílem je poskytnout podporu, nikoli snížit krevní oběh nebo způsobit další bolest. Já se vždy snažím připomenout si, že méně je někdy více – a to platí i pro tejpování.

A konečně, vždy se poraďte se svým lékařem nebo fyzioterapeutem před tím, než začnete s tejpováním. I když je to skvělý nástroj, je důležité vědět, kdy a jak ho správně používat. Já mám to štěstí, že mám svého hofyzioterapeuta přímo doma.

Proč je tejpování pro tenisty tak důležité?

Možná se ptáte: proč bych měla začít s tejpováním? Odpověď je jednoduchá: protože to funguje.

Já sama jsem byla skeptická, dokud jsem to nevyzkoušela. Ulevilo mi to od bolesti, pomohlo mi se rychleji zahojit a dokonce mi to umožnilo pokračovat v hraní tenisu, i když jsem byla zraněná. Pro mě je to nesmírně důležitá součást mé péče o tělo.

Antonín mi to poprvé ukázal a byla jsem okamžitě prodána. Nejen, že mi to pomohlo fyzičky, ale také mi to pomohlo i psychicky. Měla jsem pocit, že jsem aktivně dělala něco pro své zdraví a to mi dodalo více sebevědomí a pohodlí na kurtech.

A tak, ať už jste profesionální tenista nebo jen nadšenec, vyzkoušejte tejpování. Je to jednoduché, efektivní a může vám pomoci překonat bolest a zranění, aby jste mohli pokračovat ve hře, kterou máte rádi. Já jsem za to nesmírně vděčná Antonínovi, že mi to ukázal, a doufám, že teď mohu předat své zkušenosti dál.

Napsat komentář