Co to vlastně je tejpování?
Ahoj, jmenuji se Tereza a věřte nebo ne, i já jsem se jednoho krásného dne vydala na cestu za lepší fyzickou kondicí. Začínala jsem tradičně: cvičení, správná strava a spousta motivace. A pak jsem narazila na cosi, co vyvolalo v mé hlavě otazník velikosti Maxovy ušlechtilé hlavy – anglický kokršpaněl, který mi dělá společnost, a to je tejpování. Možná si říkáte, že jde o nějakou trendy záležitost, která je víc o stylu než o substanci. Ale opak je pravdou! Tejpování, neboli aplikace elastického páska na kůži, má své kořeny ve sportovní medicíně a rehabilitaci. Tenhle zázračný pás může nejen pomoci s rekonvalescencí po zranění, ale i posilovat svaly během vašich běžných aktivit.
Princip tejpování a jeho využití ve sportu
Když jsem poprvé spatřila sportovce s barevnými pásy přes svaly, pomyslela jsem si, že půjde o nějakou novou formu umění na těle. Ale pravda o tejpování leží hluboko v jeho funkčním využití. Aplikace tejpů pomáhá redukovat bolest, podporuje svalovou práci a může zlepšit krevní a lymfatický oběh. Trenéři a sportovní terapeuti používají tejpování k podpoře slabých či přetížených svalů, k zlepšení postury nebo dokonce pro stimulaci svalů při zvyšování výkonu. A nyní si představte, že zrovna dřepujete, zvedáte tyč nebo třeba běháte a na vašich svalcích je takový ten elastický pomocník, který vám pomáhá jít dál, rychleji, lépe.
Jak správně tejpovat svaly?
Někteří z vás jsou možná jako já – na počátku své tejpovací dobrodružství. A věřte mi, není to žádná věda, ale je zde několik zásad, které byste měli dodržet. Než si na sebe nalepíte první pás tejpů, bylo by dobré se trochu vzdělat. Rozhodně si přečtěte návod nebo, ještě lépe, nechte si ukázat správnou techniku od profesionála. Nezapomeňte, že tejp se nesmí aplikovat příliš těsně a musíte respektovat směr svalových vláken. A je tu jedna věc, kterou mohu potvrdit na základě osobní zkušenosti – nejste chlupatí, máte výhodu. Tejp má tendenci lépe držet na hladké pokožce. Promiňte, Max, ty by ses tejpovaným modelkám fakt nevyrovnal.
Přínosy tejpování pro svaly a tělo
Pravidelně mě překvapuje, jak takový pás může mít tak ohromný dopad na mé tělo. Tejpování mě zbavilo nejedné bolesti a cítím, že moje svaly dostávají ten správný druh podpory, o kterém jsem ani nevěděla, že existuje. Tejp mě doslova tlačil k tomu, abych se zlepšila ve svých cvičebních snahách a navíc pomáhal redukovat riziko zranění. Jestli vám chybí opora vašeho osobního maséra nebo trenéra, tejp může být praktickým řešením.
Tejpování versus běžné sportovní pomůcky
Jaký má význam investovat do tejpů, když na trhu existuje spousta jiných sportovních pomůcek, které slibují podobné výsledky? Náramky, kompresní oblečení, neoprénové pásy – seznam je dlouhý. Ale tejpování je v mnoha ohledech unikátní. Jeho flexibilita a přizpůsobivost tvaru vašeho těla z něj dělá jedno z nejvíc „tailor-made“ řešení na trhu. Tejpy můžete aplikovat přesně tam, kde potřebujete, a neomezují vás ve vašich pohybech tak, jako by to mohly činit jiné pomůcky. Navíc táhnou za svaly, ne na svaly, což je obrovský rozdíl!
Tejpování jako součást vaší tréninkové rutiny
Incorporating taping into your training routine may seem daunting at first, but once you do it a couple of times, it becomes as routine as tying your shoes before a run. And the beauty of it is, you don't necessarily need to have a gym injury or a specific weakness to benefit from taping. It can be used proactively, to enhance your workout, to maintain proper alignment, and to simply make you more aware of your body mechanics. I know, it almost sounds like that magical cure-all potion that the merchants in fairy tales try to sell you, but this one is actually backed by science and many a happy athlete or fitness enthusiast.
Tejpování pro různé druhy svalů a aktivit
Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste využili výhod tejpování. Bez ohledu na to, jestli jste běžec, plavec, chodíte na Zumbu nebo jste milovníkem jógy, existuje specifický způsob tejpování pro každou aktivitu a svalovou skupinu. Tejpování není univerzální, a tak je důležité vědět, jaký tejp a jakou techniku použít pro konkrétní sval a pohyb. Lýtkové svaly, ramena, záda – každá partie má svůj specifický způsob tejpování. Když jsem začínala, okamžitě jsem si oblíbila tejpování kotníků – takový malý životabudič při běhu.
Nástrahy a co se vyvarovat při tejpování
S každým nástrojem přicházejí rizika a tejpování není výjimkou. Nesnažte se tejpovat při akutním zranění nebo na podrážděné kůži. Pokud tejp příliš zatáhnete, můžete způsobit nejen nepohodlí, ale i další škody na svalstvu. A – jak jsem se naučila nemilou cestou – nepoužívejte tejp, pokud jste na něj alergičtí. Ano, přišla jsem o vylepšení svých svalů a získala jsem nepříjemnou reakci na kůži. Stojí za to si udělat test citlivosti před tím, než se pustíte do celotělového tejpovacího maratonu. A nic nepřehánějte, vždyť tejp není novodobé kouzelnické lepidlo, které vylepí všechny problémy.
Napsat komentář