Zdravotní masáže proti bolesti hlavy: Uvolňující techniky a terapie

Rozumění bolesti hlavy a její příčiny

Bolest hlavy je častá nepříjemnost, kterou zná snad každý. Může mít mnoho podob a příčin, od přepracování přes dehydrataci až po vážnější zdravotní stavy. Abychom pochopili mechanismus účinku masáže, je důležité nejdříve identifikovat typ bolesti hlavy. Tenziové bolesti jsou spojeny s napětím v svalstvu krku a ramen, migrény jsou zase známé svou pulzující bolestí a fotofobií. To vše může masáž zmírnit, nebo dokonce úplně odstranit.

Tenziová bolest hlavy je nejčastěji zapříčiněna psychickým nebo fyzickým stresem, který způsobuje kontrakce svalů hlavy a krku, což vede k jejich ztuhnutí a bolesti. Cílem terapie je svaly uvolnit a obnovit jim průtok krve. Migrény mohou mít řadu příčin, včetně genetických, a masáže mohou pomáhat zejména jejich preventivním účinkem.

Obecné příčiny bolesti hlavy

 • Stres a napětí
 • Dehydratace a špatná strava
 • Nedostatek spánku nebo narušený spánkový cyklus
 • Přepracování u počítače
 • Hormonální změny

Role zdravotní masáže v léčbě bolesti hlavy

Bolest hlavy může být efektivně léčena různými druhy zdravotních masáží. Každá z nich má specifický účel a techniky, které se zaměřují na konkrétní problémy. Například masáže hlavy a šíje pomáhají uvolnit svalstvo, zatímco reflexní masáže se mohou zaměřit na eliminaci toxinů a napomáhat ke zklidnění celého organismu.

Nejčastěji využívaným typem masáže pro bolest hlavy je Klasická švédská masáž, která zahrnuje hladké, dlouhé tahy kombinované s hnětením svalů. Integrovaný přístup kombinující různé techniky zase může zahrnovat prvky akupresury nebo trigger point terapie, které cílí na specifické body napětí a blokády v svalstvu.

Techniky masáže pro uvolnění bolesti hlavy

Existují specifické techniky masáže, které jsou vhodné pro léčení bolesti hlavy. Jednou z nich je například masáž hlavy, při které terapeut aplikuje jemné tlaky na důležité body na lebce, což stimuluje nervový systém a uvolňuje napětí.

Craniální a sacrální terapie je zase jedinečná metoda, která se soustředí na rytmy a pohyby kostí lebky a obratlů, což má vliv na celé tělo a může účinně zmírnit migrénu nebo tenziovou bolest hlavy. Reflexní terapie, neboli masáž reflektorických bodů na nohou, rukou či uších, pracuje s představou, že každý orgán a systém v těle má své zastoupení v těchto bodech a jejich stimulací lze dosáhnout harmonizace celého těla.

Techniky vhodné pro domácí léčbu

 • Akupresurní body: použití lehkého tlaku na specifické body na těle k odstranění bolesti
 • Relaxační techniky: mé sídlomi energetické stravy
 • Hluboké dýchání a meditace

Integrace masáže do každodenního života

K zavedení masáže jako preventivního a léčebného nástroje je potřeba myslet na to jako na pravidelnou součást péče o tělo. Není to jen o jednorázových návštěvách masážního salonu; domácí masážní techniky, pravidelné cvičení a udržování zdravého životního stylu hrají stejně důležitou roli.

Naštěstí existuje řada pomůcek, které může každý použít doma k úlevě od bolesti hlavy - od masážních válečků přes elektrické masážní přístroje až po jednoduché techniky jako je například táhnutí svalů na šíji nebo použití teplých a studených obkladů na postižené oblasti.

Návody na domácí masáže

 • Techniky sebe-masáže
 • Cvičení pro uvolnění svalů hlavy a krku
 • Výběr správných pomůcek pro domácí masáže

Prevence bolesti hlavy pomocí zdravotní masáže

Prevence je nejlepší lék a v případě bolesti hlavy to platí dvojnásob. Zdravotní masáž může být skvělým nástrojem pro prevenci bolestí hlavy, protože při pravidelném používání může snižovat úroveň stresu, zlepšovat spánek a obecně přispívat k lepšímu zdraví.

Navazování na jednotlivé masážní techniky může v praxi vypadat různě - od krátkých denních rituálů, které mohou být prováděny i v práci, přes zapojení partnera či partnerky do večerní masáže, až po pravidelné návštěvy u certifikovaného maséra nebo terapeuta.

Napsat komentář