Jak tejpování může zlepšit váš trénink

Rozumíme tejpování: Co to vlastně je?

Ahoj, jsem Anežka a dneska si popíšeme, jak tejpování může zlepšit váš trénink. Nejspíše jste o tejpování už slyšeli, ale co to vlastně je? Tejpování je technika, při které se na tělo lepí speciální tejp - neboli kineziologická páska. A nebojte se, není to takové to lepící pásko, jaké známe z kanceláře. Je to mnohem pokročilejší!

Tejp funguje tak, že napodobuje vlastnosti naší kůže a působí na svaly, tendony, lymfatický a nervový systém. Naše tělo je prostě úžasné, že? Kineziologická páska může být natažená až o 140% své původní délky, takže je velmi elastická a umožňuje plný rozsah pohybu. Při správné aplikaci může tejp napomoci ke zlepšení prokrvení a odtoku lymfy, může snížit bolest a podporovat správnou funkci svalů a kloubů.

Ačkoliv tejpování je docela moderní technika a je k dispozici teprve několik desetiletí, stále více lidí jej začíná využívat při sportu a fyzických aktivitách. A to nejenom profesionální sportovci, ale i amatéři a hobby sportovci jakými jsme my se našimi dětmi Dorotkou a Samuelem.

Odhalujeme tajemství tejpování: Jak to funguje?

Teď, když už víme, co to tejpování je, pojďme se podívat na to, jak to vlastně funguje. Tejpování je v podstatě založeno na principu "body-mind connection", tedy propojení těla a mysli. Když naše tělo cítí tejp na kůži, okamžitě to registruje a začne na to reagovat. Myslíte si, že to je divné? No, moje děti se také divily, když jsem jim to vysvětlovala poprvé!

Ale vězte, že naše tělo je víceméně velmi chytrý systém. Při aplikaci tejpů na tělo dochází ke stimulaci mechanoreceptorů, což jsou buňky v naší kůži citlivé na tlak a natažení. V důsledku toho se může změnit vnímání bolesti, zlepšit svalová funkce, omezit otoky a podporovat hojení.

Jako příklad z vlastního života můžu uvést, když jsem se při tenisu podvrkla a musela na několik týdnů přerušit tréninky. Lékař mi doporučil tejpování a já byla málo nadšená, ale zkusila jsem to. A víte co? Po několika dnech jsem cítila skutečné zlepšení! Bolest začala ustupovat a noha začala lépe fungovat. Neuvěřitelné, že?

Aplikační magie: Jak tejp správně aplikovat?

Přesuneme se nyní od teorie k praxi - jak tejp správně aplikovat. Toto je obzvláště důležité, jelikož špatná aplikace tejpů může v konečném důsledku vést k neefektivitě nebo dokonce k dalším problémům. Je třeba mít na paměti, že tejpování by mělo vždy provádět odborně vyškolená osoba. Jistě, vypadá to, že to je jen lepení pásky na tělo, ale je v tom mnohem více finesy, než by se mohlo zdát.

Samotná aplikace tejpů začíná úvahou o tom, jaký je cíl tejpování. Mám zažít méně bolesti? Chci zvýšit svalovou aktivitu? Potřebuji stabilizovat kloub? Na základě těchto otázek se stanový plánek a volí se vhodná tejpovací technika. A samozřejmě, vždy je třeba respektovat kontraindikace a možné nežádoucí účinky.

A teď malý tip pro vás, kteří tejpování zvažujete: Než si koupíte první pás koji uvidíte, vězte, že existují různé typy pásek s různými vlastnostmi. Vybrat správný tejp pro vaše potřeby a dovednosti může být klíčové pro účinnost tejpování.

Udržetelé tejpování: Co dělat a čeho se vyvarovat?

Jakmile už máme tejp na těle, co teď? Další část našeho povídání je o tom, jak se starat o tejp po aplikaci a jak z toho vytěžit co nejvíc. Nejprve je důležité připomenout, že tejp by měl na těle držet 3 až 5 dní. Díky tomu může působit neustále, i když nejste právě na tréninku nebo nepracujete na své rehabilitaci.

V průběhu těchto dní byste měli sledovat jakoukoli neobvyklou reakci, jako je například svědění, pálení, vyrážka, nebo pokud tejp začne odlupovat. Pokud se něco takového stane, je lepší tejp odstranit a poradit se s profesionalním terapeutem. A nezapomeňte, že i když tejp je voděodolný a může vydržet sprchu nebo dokonce plavání, je lepší ho po kontaktu s vodou vysušit, aby se zabránilo jeho předčasnému odloupnutí.

A konečně, měli byste se vyvarovat tzv. "tejpové euforie". Co to je? No, moje děti to nazývají "superhrdinským syndromem". Jde o to, že pokud díky tejpování cítíme méně bolesti, můžeme být přesvědčení, že jsme plně vyléčeni a přestaneme respektovat své tělesné limity. Ale pozor, tejp nás nemůže úplně vyléčit, jen nám pomáhá na cestě k uzdravení. Takže pokud se cítíte lépe, to je skvělé! Ale respektujte své tělo a nedělejte přemrštěné kroky v tréninku.

Snad jsem vás trochu obohatila o informace a tipy ohledně tejpování. A pokud jste z toho trochu namotaní jako tejp, nebojte se to přečíst znovu. Tak jako já se to snažila vysvětlit svým dětem, můžeme se stále učit nové věci a zlepšovat naše tréninky a celkové zdraví. Tak co, jdeme na to?

Napsat komentář