Jak správně aplikovat kineziologické tejpování na záda: kompletní průvodce

Co jsou to vlastně tejpy a proč je používáme?

Můžete si položit dotaz, co je to ten zázračný proužek látky, který se často objevuje na těle sportovců a nejen jich – ano, mluvím o tejpovacích páskách, aneb 'tejpech'. Tyto barevné pásky nejsou pouze módním doplňkem, ačkoli někdy máme pocit, že by mohly sloužit i jako takový. Tejpy, nebo lépe řečeno kinesiotape, přišly do světa rehabilitace a sportovní medicíny jako revoluční pomůcka a od té doby si získaly širokou oblibu. Jejich hlavní úlohou je podpora svalů, kloubů a vazů při různorodých pohybových aktivitách. Když je tejp aplikován správným způsobem, očekává se, že pomůže snížit bolest, zlepší pohyblivost a urychlí proces hojení po úrazech. Je to tedy taková maličká pomocníčka v roli svého vlastního kineziologie. Tejpy se vyrábějí z pružného materiálu, který připomíná lidskou kůži jak svojí pružností, tak i schopností 'dýchat'. A co je nejlepší? Tyto pásky mohou zůstat na těle několik dní, což umožňuje dlouhodobou podporu bez nutnosti neustálého přelepování.

Základy tejpování krok za krokem

Než se vrhneme na konkrétní návod, jak na ty záda s tejpem, měli bychom si projít základní principy tejpování. Musíte si uvědomit, že i když se to může zdát jako hračka, je to seriózní technika, která vyžaduje jistou dávku znalostí. A než se pustíte do tejpování sami, bylo by dobré alespoň jednou absolvovat tejpování u profesionálního fyzioterapeuta, který vás seznámí s technikou a provedením. Zaprvé, pokožka by měla být čistá, suchá a zbavená chloupků pro lepší přilnavost. I když to může znít dost intimně, věřte mi, lepení tejpu na chlupatý záda může být výzvou a také poněkud bolestivým zážitkem při sundávání. Zapamatujte si, že tejp se nesmí nikdy natahovat při lepení na obou koncích. Aktivní natažení pásky je potřebné jen v určitých oblastech, podle toho, co chcete ovlivnit.

Příprava materiálu a pokožky

Jak už jsem nakousla, příprava je klíčová. Máme tedy pokožku čistou a připravenou, tejp vystřižený podle potřeby, nůžky na dosah ruky a můžeme začít. Jen si dopředu připravte délku pásky, kterou budete potřebovat, a okraje ponechte zaoblené – to zabrání tomu, aby se tejp tak snadno odlepil a zároveň bude vypadat estetičtěji. Je důležité myslet na to, že některé partie těla mohou vyžadovat speciální typ tejpové techniky – jako třeba metodu 'I', 'X', nebo 'Y' pásky. Ale nebojte, na záda se nejčastěji používá klasická 'I' technika.

Volba správného tejpování pro vaše záda

Rozhodli jste se pro tejpování a chcete teď vědět, jakým stylem to provést na zádech. Záda jsou složitá, protože nejedná se o jednu svalovou partii, ale o celý komplex různých svalů a oblastí. Možná se vám zdá, že na záda jen nalepíte dlouhou pásku a máte hotovo, ale opak je pravdou. Každá oblast zád vyžaduje trochu jiný přístup. Pro obecnou podporu celých zád použijeme metodu 'I'. Máte-li problém v konkrétnější oblasti, jako je například bederní oblast nebo ramena, můžete si přizpůsobit aplikaci a použít buď techniku 'X' či 'Y'. Důležité je, abyste respektovali směr natahování svalů a jejich přirozenou funkci, jinými slovy, neměli byste tejpovat proti pohybu svalu. A když budete tejpovat přes klouby, mějte na paměti, že je potřebují volnost pro normální pohyb, takže pásek by neměl být aplikován příliš těsně.

Technika lepení 'I' pásky

Nejprve se podíváme na záda jak na mapu a tejp jako na kompas, který nám ukáže správný směr – a právě metoda 'I' bude naším kompasem. Technika 'I' je nejjednodušší a můžete ji použít třeba i pro podporu bederní oblasti nebo mezi lopatky. Nejprve si připravte kus pásky dostatečné délky. Předpokládejme, že chcete podpořit bederní část zád – v tom případě potřebujete pásku od místa těsně pod lopatkami až po oblast těsně nad kostrčí. Delší pásku nalepíte uprostřed bederní oblasti s mírným natahováním (přibližně o 25-50% její původní délky), avšak oblasti na konci pásky, o šířce přibližně dvou centimetrů, nechte bez natažení! Tejp by měl lehnout plynule a bez vzduchových bublin, o kterých musím říct, že nejsou vůbec žádnou radostí při pohledu na jinak perfektně nalepený tejp. A základní krok do světa tejpování máte za sebou.

Jak na techniky 'X' a 'Y'

Když se dostanete do bodu, kde chcete experimentovat s pokročilými technikami, pak 'X' a 'Y' pásky budou vaším dalším dobrodružstvím. 'X' technika se obvykle používá přes klouby nebo na místech, kde potřebujete více vnitřního uchopení. To znamená dvě pásky překřížené přes sebe ve tvaru 'X'. Naštěstí, metoda 'Y' není žádná roket věda. Jde vlastně o dlouhý pásek, který si ve své polovině rozstřihnete a vytvoříte tak dvě 'nožičky'. Tyto 'nožičky' poté lepíte ve směru svalových vláken a používají se, například, k podpoře konkrétní svalové skupiny jako jsou trapézy. Celé to může vypadat jako složitá origami, ale věřte mi, je to o procvičení a zakrátko se stanete domácím tejpovacím mistrem. Ale prosím, nezapomeňte na to, že tyto techniky vyžadují přesnější aplikaci a znalost anatomie svalů, takže se nezlobte, pokud to na první pokus nedopadne jako profesionálně nalepený tejp, který jste viděli na televizní obrazovce.

Aplikace tejpů pro specifické problémy

Pojďme si povídat trochu specificky. Máte-li například bolesti v oblasti SI kloubu, budete chtít tejp aplikovat možná trochu odlišně. V tomto případě pomůže kombinace 'I' a 'Y' technik, kde 'I' tejp podpoří oblast a 'Y' zajistí uvolnění tlaku a napětí v problematické zóně. Případně pokud vás trápí svalstvo kolem lopatek, zde může pomoci speciální aplikace, která cílí na rhomboideální svaly – ti malí nezbedníci, co se rádi zauzlují, když příliš dlouho sedíte u počítače. Ona 'Y' technika padne vhod i při syndromu karpálního tunelu, kde 'nožičky' tejpů budou stabilizovat zápěstí a snížit tlak na nervy. A na břicho? Ano, i tam se dají nalepit tejpy, ale vždy mějte na paměti, ať již máte jakýkoliv konkrétní problém, že tejp nenahrazuje úplnou lékařskou péči, ale může posloužit jako podpůrný prvek ve vaší terapeutické sestavě.

Několik stojí za zmínku triků a tipů

Nyní bych se ráda podělila o pár moudrostí, které jsem sbírala během svých tejpovacích dobrodružství. Jako třeba ten fakt, že tejp je dobré aplikovat asi hodinu před sportovní aktivitou – proč? Aby se lepidlo aktivně uchopilo k pokožce a drželo jako světový šampion. A co když se do tejpování pustíte a naráz se vám pod rukama objeví vzduchová bublina? Nelekejte se, vezměte nůžky a bublinu jednoduše nařízněte a jemně tejp přilepte k pokožce. Pokud jste citliví na lepidlo nebo máte citlivou pokožku, stojí za to vyzkoušet tejp předem na malé oblasti, aby nedošlo k alergické reakci. A v zimních měsících, jako je teď prosinec, vás možná překvapí, že tejp drží déle, protože k pokožce se tejp 'přichytne' líp v chladnějším prostředí. A při odstraňování tejpů používejte olej nebo krém, který pomůže lepidlo uvolnit a celý proces bude pro vaši pokožku šetrnější. Máte-li obavy z bolesti, odstraňujte tejp ve směru růstu chloupků a jen pomalu a opatrně.

Závěrečné postřehy a kde hledat další informace

Pokud jste dočetli až sem, gratuluji – jste tejpovému světu o krok blíže. Jen si vzpomeňte, že všechny rady a tipy jsou jen základ, a pokud se vydáváte tejpovat své záda, je vždy nejlepší se nejdřív poradit s fyzioterapeutem nebo odborníkem. Oni vám mohou dát specifický vhled, jak na vaše bolesti a jak nejlépe využít tejpy pro podporu vaší terapie. A kam se můžete obrátit pro více informací? Nalézá se mraky knih, online kurzů, videí na YouTube, ale i komunitních seminářů, kde se můžete naučit vše, co potřebujete vědět o konečné technice. A pokud hledáte více osobní přístup, vyhledejte semináře a workshopy, kde pod odborným vedením z

Napsat komentář