Člověk si řekne, že vyvrtnutý kotník je maličkost, než se mu to stane. Jeden špatný krok, spěchání po schodech nebo blbý došlap na nerovném chodníku, a z náhle docela banální situace je bolest, otok a nemožnost se pořádně hýbat. Kotník je jednou z nejsložitějších částí pohybového aparátu – skládá se z tří kostí, vazů, šlach a spousty malých struktur. Vyvrtnutí, neboli distorze, znamená poškození těchto vazů. Většinou to přijde náhle a pořádně to zabolí. Dobrou zprávou je, že většina vyvrtnutí se zahojí bez trvalých následků, když víte, co přesně dělat a na co si dát pozor. Schválně, tušíte, že až 40 % sportovních úrazů je právě v oblasti kotníku?
Jak poznat vyvrtnutý kotník: příznaky a co nedělat
Začíná to často stejně – ostrá bolest při došlápnutí, rychle se objevující otok a někdy i podlitina. Kotník může být citlivý na dotek, hůř se s ním hýbe, někdy v něm i praskne nebo křupne. Nejčastější je vyvrtnutí zevní strany (když se chodidlo vytočí dovnitř), protože tam jsou vazy trochu náchylnější k prasknutí.
Lékaři rozlišují tři stupně vyvrtnutí kotníku:
- Lehký (natažení vazů) – mírná bolest, malý otok, chůze je možná s trochou nepohodlí.
- Střední (natržení vazů) – větší otok, bolesti, modřiny, chůze je dost bolestivá nebo nemožná.
- Těžký (prasknutí vazu) – velký otok, krvavý výron, úplná nestabilita kotníku, nelze se postavit.
Co nikdy nedělat? Nenutit se do pohybu přes bolest, nepodceňovat příznaky. Pokud se kotník nedá zatížit, je bolest extrémní, deformovaný, nebo jde o úraz u dítěte či seniora, patříte na pohotovost. Věřte, že rentgen v praxi vyloučí zlomeninu mnohem líp než jakákoliv domácí diagnostika. U třetího stupně je potřeba odborný zásah – třeba někdy musí přijít i na operaci.
První pomoc při vyvrtnutém kotníku: R.I.C.E. a jak postupovat doma
Tenhle postup nedostane z hlavy ani ortoped. První dny platí zásada: R.I.C.E. Možná tenhle anglický akronym znáte – je to Rest (odpočinek), Ice (ledování), Compression (komprese, tedy stažení vhodnou bandáží) a Elevation (zvýšená poloha).
- Rest: Žádné chození, běhání, poskoky. Nechte kotník v klidu, čím dřív, tím líp.
- Ice: Přikládejte ledový obklad přes látku – ideálně gelový sáček, klidně i zmražený hrášek. Nikdy přímo na kůži! Ledujte 10–20 minut, pak pauza, opakujte víckrát denně hlavně první 2 dny.
- Compression: Opatrně bandážujte – elastické obinadlo, lze použít i hotovou ortézu (dnes je v lékárně běžně k dostání). Pozor na příliš utažené obinadlo! Nemá se vám v prstech měnit barva nebo snižovat citlivost.
- Elevation: Kotník ve zvýšené poloze nad úroveň srdce, ať má otok šanci splasknout. Ideálně na polštář nebo stočenou deku.
Při opravdu silné bolesti pomůžou volně prodejné léky (paracetamol, ibuprofen – ten snižuje i otok). V lékárně lze koupit i gely s protizánětlivými účinky. Někteří sportovci nedají dopustit na tejpování – pružné tejpy podrží kotník, zmírní otoky i bolest.
Kdy je čas jít za doktorem? Pokud otok a bolest trvají 2–3 dny bez zlepšení, kotník je deformovaný, necítíte prsty nebo jste to už jednou měli. Vyvrtnutí u dětí a seniorů vždy řeší odborník, protože u nich je vyšší riziko komplikací nebo zlomeniny.

Léčba, rehabilitace a návrat k pohybu
Pro spoustu lidí je největším strašákem to, jak dlouho budou vyřazení z provozu. Pravda je, že i lehké vyvrtnutí kotníku potřebuje 2–4 týdny do úplného zahojení. U těžších může jít až o několik měsíců. Hodně záleží na tom, jak vážné poranění je a jak svědomitě dodržujete léčbu a rehabilitaci.
Během prvních dnů je nejdůležitější minimalizovat otok a bolest, pak přichází na řadu opatrné rozhýbání. Chybou by bylo přílišné šetření – kotník potřebuje, aby se vazy a svaly aktivovaly, jinak ztuhnou a bude trvat déle se vrátit do formy.
- Při lehkém vyvrtnutí byste měli začít jemně rozhýbávat kotník už po 2–3 dnech, vždy bez bolesti.
- Pro střední a těžké poranění platí delší klidový režim, často s ortézou nebo dlahou. Fyzikální terapie a rehabilitace urychlí hojení a předchází vzniku chronické nestability kotníku.
U sportovců je důležitý individuální přístup – někdo potřebuje na rekonvalescenci 4 týdny, jinému stačí 2. Důležité je dát tělu čas na regeneraci, aby nedošlo k opakovanému poranění. Chronická nestabilita je problém – kotník je pak „volnější“, takže hrozí častější vyvrknutí. Existují speciální cviky na posilování hlubokého stabilizačního systému, které může doporučit fyzioterapeut. Mezi základní patří balancování na jedné noze, práce s rehabilitačními míčky nebo chůze naboso po měkkém povrchu. Kdy se vrátit ke sportu? Teď pozor – dokud nejste schopni plného pohybu bez bolesti a nemáte sílu minimálně na 90 % zdravého kotníku, raději ne.
Stupeň poranění | Doba léčby | Doba klidového režimu | Možné komplikace |
---|---|---|---|
Lehký | 2-4 týdny | 2-3 dny | Minimální, zopakování úrazu |
Střední | 4-8 týdnů | 5-10 dní | Otékání, dlouhodobá bolest |
Těžký | 2-6 měsíců | 3-4 týdny | Chronická nestabilita, operace |
Někdy, zvlášť u těžkých distorzí, je potřeba chirurgický zákrok. Moderní medicína umí vazy zrekonstruovat tak, že člověk je po zákroku silnější než dřív. Ale chce to pak dlouhou poctivou rehabilitaci.
Jak si ušetřit trable: prevence vyvrtnutého kotníku
Všechno začíná u správné obuvi. Nespoléhejte se na tenisky s prošlapanou podrážkou, zvlášť při sportu – běžte do boty, co drží kotník a má pevnější oporu. V Česku vzniká asi 30 000 vyvrtnutí kotníku ročně a až polovina z nich je při rekreačním sportu. Nejčastějšími viníky jsou běhání na nerovném terénu, fotbal nebo volejbal.
- Posilujte kotníky jednoduchými cviky – točit kruhy kotníkem, stát na jedné noze, pohupovat se na špičkách. Vyplatí se zařadit do rozcvičky i hlavně před běháním nebo jiným dynamickým sportem.
- Nebojte se používat ortézy nebo pevnější bandáže, pokud jste úraz už jednou měli. Prevence je základ.
- Hlídejte terén – vyhýbejte se kluzkým, nerovným plochám, zvlášť když spěcháte nebo nesete těžké věci.
- Po předešlém poranění vždy adekvátně dopřejte kotníku čas na zahojení, i když se cítíte v pohodě. Nedoléčený kotník se vrací jako bumerang.
- Pokud patříte mezi chronické „vrkalisty“, mrkněte na nové trendy: balanční cvičení na BOSU, chůze po nerovnostech, silový trénink kotníků.
Doporučuje se také pravidelně kontrolovat sílu a stabilitu kotníků, protože se může stát, že vazy jsou po starším úrazu stále volné. Moderní fyzioterapie nabízí různé testy stability a odporové cviky, které jsou nenáročné a zvládnete je i doma.
Vyvrtnutý kotník někdy bohužel není otázkou štěstí, ale opakované smůly a nepozornosti. Stačí ale pár každodenních návyků, kvalitní obuv, čas na regeneraci a pár minut prevence týdně a riziko se snižuje na minimum. Tahle nehoda je sice nepříjemná, ale když víte, jak správně zasáhnout, vrátíte se zpátky na nohy dřív, než čekáte. A to se počítá.
Napsat komentář