Tejpování: Jak může pomoci při léčení bolesti nohou

Bolest nohou vás může zpomalit při práci, sportu i obyčejné procházce do obchodu. Ať vás trápí namožené svaly, píchání v patě, nebo otok kotníku, tejpování může být přesně to, co vám vrátí pohyb bez trápení. Tajemství úspěchu? Rychlá úleva a menší riziko dalšího zranění, bez prášků nebo čekání u lékaře.

Tejpovací pásky už dávno nejsou jen výsadou sportovců. Pokud někde zahlédnete někoho s barevnými proužky na lýtkách nebo chodidle, možná právě řeší bolest plantární fascie nebo si pomáhá s nestabilním kotníkem. Tuhle metodu ocení každý, kdo chce zkusit jednodušší a šetrnější cestu k normálnímu pohybu. Jak na to, co si ohlídat a kdy raději zajít pro pomoc k odborníkovi? V článku najdete konkrétní využití tejpování a tipy, jak na něj sami doma.

Proč nohy bolí a co s tím má tejpování

Nohy často bolí kvůli přetížení, špatné obuvi, dlouhému stání nebo taky kvůli sportovním aktivitám. Nejčastější potíže jsou namožené svaly, záněty šlach, podvrtnuté kotníky, otlaky nebo patní ostruhy. Spousta lidí si myslí, že bolest nohou je prostě normální, ale často za tím stojí konkrétní důvody, které se dají řešit.

Tejpování pomáhá tím, že mírní napětí na postižených místech, zmenšuje otoky a zlepšuje průtok krve i lymfy. Když pásku správně nalepíte, tkáně se trochu nadzvednou a místo se díky tomu lépe prokrvuje a hojí. Hodně lidí si chválí, že už po pár hodinách cítí menší bolest a větší volnost pohybu. Tejp navíc může ochránit kloub nebo sval před dalším zraněním.

Tady jsou nejčastější příčiny bolesti nohou, u kterých tejpovací páska dává smysl:

  • Bolest paty (plantární fascitida, patní ostruha)
  • Podvrtnutý nebo oteklý kotník
  • Namožené nebo natržené svaly lýtek
  • Záněty šlach, třeba achilovky
  • Únava z dlouhého stání nebo chůze

Podle údajů České společnosti pro sportovní medicínu má až 70 % sportujících lidí někdy za rok problém s bolestí nohou nebo kotníků. Lidé, kteří vyzkoušeli tejpování, často potvrzují rychlejší rekonvalescenci a menší návratnost zranění.

Důležité ale je správně poznat, co přesně vás bolí. Tejp může pomoct u běžného přetížení nebo namožení, ale pokud nehybně natečete, nemůžete nohu došlápnout nebo máte podezření na zlomeninu, v žádném případě si s tím sami nehrajte a vyhledejte lékaře.

Jak tejp funguje a při čem opravdu pomáhá

Princip tejpování je vlastně jednoduchý. Když nalepíte speciální elastickou pásku na bolavé místo, lehce nadzvedne kůži a pomáhá tím zlepšit proudění krve a lymfy. Tím se snižuje otok a tělo dostává šanci rychleji odplavit zánětlivé látky. Navíc tejp stimuluje nervová zakončení a někdy díky tomu bolest ustoupí rychleji, než by člověk čekal.

Nejčastěji se s tejpovací páskou setkáte při bolestech pat, kotníků, lýtek, nebo prstů na nohou. Hodně pomáhá u plantární fascitidy (to je ta protivná bolest podél šlachy na chodidle), u natažených svalů nebo lehkých výronů. Tejp přitom nejen zmírní bolest, ale často přispěje i ke stabilizaci postižené části a zlepší celkové držení chodidla nebo kotníku při pohybu.

  • Při natažených a namožených svalech snižuje svalové napětí.
  • Po úrazu (například výronu) zabraňuje dalšímu poškození tím, že drží kloub na svém místě, ale nijak vás neomezuje v běžném pohybu.
  • U otoků napomáhá lepšímu proudění a odvádění tekutin z problematického místa.
  • Při potížích s plantární fascií podporuje klenbu a ulevuje od bolesti po ránu.

Je potřeba vědět, že tejpování není všelék. Pomůže hlavně tam, kde nejde o vážné zranění nebo přetržení svalu či šlachy. Odborníci upozorňují, že u sportovců může použití tejpové pásky zkrátit rehabilitaci klidně o týden – ale záleží na správném použití.

Nejčastější typ bolesti nohouKdy pomůže tejpování
Namáhané svaly po sportuSnížení bolesti, rychlejší regenerace
Výron kotníkuStabilizace, menší otok
Plantární fascitidaPodpora klenby, úleva při chůzi
Otok po dlouhém stáníOdliv tekutin, příjemnější pocit

Správně nalepený tejp vydrží na noze pár dní a zvládne i sprchu. Hned jak zjistíte úlevu, je to někdy skoro zázrak. Ale když vás noha bolí i přes tejp, nebo se přidá otok a modřina, raději si domluvte návštěvu lékaře.

Tipy pro správnou aplikaci tejpovací pásky

Tipy pro správnou aplikaci tejpovací pásky

S tejpovací páskou to není věda, ale pár zásadních věcí musíte dodržet, jinak nepomůže vůbec nebo naopak může ještě přitížit. Pojďme si projít pár konkrétních kroků, jak správně tejpovat, hlavně pokud vás trápí bolest nohou.

  • Kůže musí být čistá a suchá: Omyjte a dobře osušte oblast, kam budete tejpovat. Pokud je kůže mastná nebo zpocená, tejp držet nebude. Kdo má hodně chlupaté nohy, měl by tu část klidně lehce oholit, ať páska lépe přilne.
  • Mějte po ruce nůžky: Tejpovací pásku nikdy netrhejte rukama, ale vždy stříhejte ostrými nůžkami, nejlépe s oblými rohy. Páska se tak nebude rolovat nebo odlepovat.
  • Pásku lepte bez napětí na začátku a konci: Tzv. kotvy nechejte vždy volné, bez pnutí. Jen střed pásky můžete natáhnout podle doporučení (většinou 20–50 %).
  • Lepejte podle směru svalů nebo přes bolestivé místo: Pokud tejpujete lýtko, páska by měla kopírovat svaly od paty směrem nahoru ke kolenu. U bolesti paty (plantární fascie) začněte uprostřed chodidla a lepte přes celou plosku až k patě nebo až za kotník.
  • Tejp před použitím trochu zahřejte: Jemným třením po nalepení se aktivuje lepidlo, takže páska vydrží víc – běžně až 3–5 dní.

Možná vás zajímá, jak často je dobré tejpování měnit. U normální zátěže a sprchování vydrží běžná páska 3 dny, při větším pocení nebo intenzivních sportech počítejte spíš s 1–2 dny.

KrokČastá chyba
Kůže není čistáPáska nedrží, rychle se odlepí
Přílišné napětí páskyPáska škrtí, dráždí kůži
Lepení přes klouby v maximálním napětíTejp se rychle odlepí při pohybu

Pokud si vůbec nejste jistí, dejte první tejpování na nohu raději vyzkoušet fyzioterapeutovi a hned se ptejte na detailní postup. Sami si pak už poradíte lépe a bez zbytečných chyb.

Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Mnoho lidí od tejpování odradí hned první zkušenost, která se nepovede. Přitom stačí znát pár konkrétních chyb, které při tejpování bolesti nohou a jiných problémů dělá každý druhý začátečník.

  • Chybně nalepená tejpovací páska – Páska neplní svou funkci, když ji lepíte buď příliš volně, nebo naopak natáhnete jako gumu. Obecně platí: natažení pásky by mělo být mírné (většinou kolem 10–20 % její délky), pokud fyzioterapeut nedoporučí jinak.
  • Slepení na vlhkou nebo neupravenou pokožku – Pokud máte mastnou, zpocenou nebo chlupatou kůži, tejp nedrží. Očištěná a suchá pokožka je základ. Ideální je místo před aplikací lehce oholit.
  • Podcenění typů bolesti – Tejpování není lék na všechno. Pokud máte podezření na tržnou ránu, infekci, nebo neustupující otok, na tejpování zapomeňte a běžte radši za lékařem.
  • Přehnané množství tejpu – Lidi mají tendenci zalepit půl nohy, ve snaze „nějak to držet“. Méně je opravdu někdy více – stačí zacílená aplikace.

Důležité taky je, že byste si sami neměli pomocí tejpovací pásky „diagnostikovat“ zranění. Pokud nevíte, co s vaším kotníkem přesně je, raději se poraďte alespoň s fyzioterapeutem. Špatně nalepený tejp může pocit bolesti nejen nezlepšit, ale někdy i zhoršit.

ChybaCo hrozí
Přílišné napětí páskyDráždění kůže, praskání tejpu
Slepení na mokrou pokožkuPáska rychle odpadne, nemá efekt
Nadměrná aplikaceSnížená pohyblivost, zbytečné plýtvání

Chcete, aby vám tejpování pomáhalo? Naučte se sledovat reakce těla. Páska nesmí tahat ani dusit, neměla by vás omezovat. Pokud ucítíte pálení, štípání nebo zarudnutí, pásku hned sundejte. Postupujte s rozumem a výsledky se dostaví rychleji, než čekáte.

Napsat komentář