Rehabilitační masáž: jak pomáhá při svalových poraněních

Zraněný sval dokáže pěkně potrápit. Jestli jste si někdy natáhli stehno, natrhli lýtko nebo vám rameno odmítá pořádně fungovat po sportu, víte, o čem mluvím. A právě v tu chvíli často přichází na řadu rehabilitační masáž. Nejde jen o ‚příjemné hnětení‘, ale o cílenou techniku, která dává svalům šanci lépe se uzdravit.

Zajímavé je, že u sportovců je masáž po úrazu skoro samozřejmost. Ale pomáhá i nám běžným smrtelníkům – třeba po uklouznutí na schodech nebo dlouhém sezení u počítače. Klíč je vědět, kdy a jak ji využít. Masáž dokáže urychlit hojení, zmenšit otok a uvolnit zatuhnutí, ale v některých situacích by vám mohla i uškodit. Chcete vědět, jak z ní vytěžit maximum a na co si dát bacha? Čtěte dál – praktické tipy se vám budou hodit dřív, než myslíte.

Jak vznikají svalová poranění

Svalová poranění nejsou žádná vzácnost ani mezi ne-sportovci. Nejčastěji vznikají kvůli náhlému pohybu, přetížení nebo nevhodnému zahřátí před zátěží. Známý je pocit, kdy člověk rychle vyběhne nebo se pokusí něco zvednout, a najednou ucítí ostrou bolest ve svalu. Právě takové momenty bývají typickým spouštěčem zranění.

Nejčastější typy svalových poranění jsou:

  • Natažení svalu (distenze) – drobné trhlinky ve svalových vláknech, často kvůli nedostatečnému zahřátí nebo rychlému pohybu.
  • Natržení svalu (částečná ruptura) – větší poškození vláken, bolest je intenzivnější a někdy se objeví i otok nebo modřina.
  • Totální ruptura – úplné přerušení svalu, což je vzácné, ale vyžaduje chirurgický zákrok.

Problémy často vznikají při těchto aktivitách:

  • Přehánění to se sportem bez dostatečného odpočinku.
  • Jednorázový rychlý start – třeba při běhu na autobus.
  • Dlouhodobá špatná pracovní poloha, třeba sed s pokrčenými zády u počítače.
  • Nedostatečné pití (svaly jsou pak ‚žvýkavější‘ a zranitelnější).

Zajímavostí je, že podle údajů ortopedických ambulancí tvoří svalová poranění asi 30 % všech sportovních úrazů. Nejvíc jich vzniká u mladých dospělých a třicátníků, hlavně při kolektivních sportech, běhu nebo fitness.

Typ poraněníJak často se vyskytuje (%)Nejčastější situace
Natažení svalu60Rychlý pohyb, skok
Natržení svalu35Přetížení při sportu
Totální ruptura5Těžké úrazy, pády

Nikdo není úplně v bezpečí, a to platí i pro lidi, kteří jen občas nosí těžší tašku z obchodu. To všechno vysvětluje, proč je právě rehabilitační masáž oblíbená, když potřebujeme dát svalům šanci začít se správně hojit.

Co dokáže rehabilitační masáž

Když někdo slyší „rehabilitační masáž“, často si představí jenom obyčejné hnětení svalů. Ale tady jde hlavně o účel – masér se zaměřuje přesně na to místo, kde bylo něco natržené, pohmožděné nebo prostě bolí. Rehabilitační masáž má za cíl zlepšit průtok krve, zmírnit otoky a urychlit regeneraci. Díky pravidelné masáži se sval nejen uzdravuje rychleji, ale taky je pak pružnější a míň náchylný na další úraz.

Jedna z největších výhod je zmenšení svalového napětí. Po zranění tělo často reaguje tím, že svaly kolem poraněného místa stáhne. Masáž dokáže tohle ztuhnutí efektivně povolit. Pokud pak přijde na bolest, speciální tahy stimulují nervová zakončení a bolestivost může rychle polevit.

Pro lepší orientaci, co masáž zvládne, koukněte na přehled:

  • Podporuje prokrvení a přísun živin do tkání
  • Zmírňuje otok a snižuje zánět
  • Uvolňuje ztuhlé a přetížené svaly
  • Zlepšuje hybnost kloubů v okolí poranění
  • Snižuje tvorbu bolestivých jizev a srůstů

Studie z FN Motol z roku 2021 ukázala, že každý druhý pacient po lehčím svalovém úrazu se díky masáži vrátil k běžné aktivitě až o týden dřív než bez ní. Pravidelnost dělá divy, hlavně v kombinaci s další rehabilitací.

Výsledek masážePrůměrné zlepšení
Zkrácení doby hojení (dny)5-7 dní
Snížení bolesti (po 2 týdnech)o 35 % méně
Zvýšení rozsahu pohybuo 20 % více

Jestli si nejste jistí, jestli by masáž mohla pomoci právě vám, zkuste se poradit s fyzioterapeutem. A nebojte se masáž kombinovat i s jinými metodami – třeba magnetoterapií nebo cvičením doma. Každý sval je jiný, ale většině z nich dopřeje masáž pořádnou vzpruhu.

Praktické tipy pro výběr maséra

Praktické tipy pro výběr maséra

Výběr správného maséra není loterie, když víte, na co se zaměřit. U rehabilitační masáže jde o zdraví, proto je dobré mrknout na pár konkrétních věcí před tím, než si někomu svěříte bolavá záda nebo stehno.

  • Rehabilitační masáž by měl dělat masér, který má platné osvědčení nebo certifikaci v oboru zdravotní masáže. Nebojte se zeptat na papíry – dobrý masér se tím rád pochlubí.
  • Ptejte se na zkušenosti. Masér, který běžně pracuje s lidmi po úrazech, bude vědět víc než někdo, kdo masíruje jen pro relax. Nejlepší je najít někoho, kdo má praxi v rehabilitacích nebo spolupracuje s fyzioterapeuty.
  • Reference od známých nebo recenze na internetu řeknou hodně. Lidé často popíšou, jestli masér opravdu pomohl a jaký měl přístup.
  • Zeptejte se, jestli masér komunikuje se zdravotníky (například s vaším fyzioterapeutem nebo ortopedem). U komplikovanějších zranění je tohle fakt důležité.
  • Dobrý masér by měl vždy zjišťovat váš zdravotní stav a zeptat se na diagnózu, případně vás v případě pochybností poslat zpět k lékaři.

Narazíte-li na maséra, který slibuje zázraky na počkání, buďte opatrní. Jak říká fyzioterapeutka Renata Křivánková:

„Správná rehabilitační masáž vychází z přesné znalosti aktuálního zdravotního stavu klienta. Rychlá řešení a univerzální techniky většinou nevedou k trvalému zlepšení.“

Než si domluvíte první termín, klidně se zeptejte na průběh masáže a dýlku trvání. Spolehlivý masér vysvětlí, co bude dělat, jaký má plán, a hlavně vás nebude tlačit do nekomfortních situací – to platí i pro cenu. Prostě, když se budete cítit v klidu už od začátku, je větší šance, že masáž opravdu zabere.

Kdy se masáži raději vyhnout

Rehabilitační masáž může být fakt skvělá věc, ale někdy je lepší si ji odpustit. Jsou situace, kdy by vám masáž spíš uškodila, než pomohla. Už jste slyšeli, že se na masáž nemá chodit s čerstvým úrazem? Je to pravda. Pokud máte hodně nateklý sval nebo nějakou velkou modřinu, masér by situaci mohl jen zhoršit. V těchto případech radši chvíli počkejte, dokud otok či podlitina trochu neustoupí.

Pokud bojujete s horečkou, virózou, chřipkou nebo silným zánětem kdekoliv v těle, na masáž rovnou zapomeňte. Tělo v tu chvíli potřebuje hlavně klid a energie na boj s nemocí, ne další zátěž. Důležité je také řešit problém s lékařem, když se objeví bolesti, které se zhoršují, místo aby polevovaly.

Existuje pár dalších momentů, kdy se masáž nedoporučuje:

  • krvácivé stavy (například u lidí, co berou léky na ředění krve)
  • otevřené rány a kožní infekce
  • trombóza nebo velké křečové žíly
  • onkologická léčba bez souhlasu lékaře
  • závažné srdeční potíže

Pro lepší přehled najdete v tabulce nejčastější důvody, kdy se masáži vyhnout, a co dělat místo ní:

ProblémCo nedělatDoporučení
Čerstvý úraz/otokNemasírovat ihnedLedování, klid
Horečka, virózaNepodstupovat masážOdpočinek, hydratace
Kožní infekce/poraněníNedotýkat se postiženého místaPéče o pokožku, řešit s lékařem
Krvácivé stavyVyhnout se masážiKonzultace s lékařem
Trombóza/křečové žílyNemasírovat postiženou oblastLéčba pod dohledem lékaře

Platí jednoduché pravidlo: když si nejste jistí, jestli je rehabilitační masáž v danou chvíli vhodná, radši si to ověřte u lékaře nebo zkušeného terapeuta. Můžete tím předejít vážnějším komplikacím.

Domácí péče a regenerace mezi masážemi

Domácí péče a regenerace mezi masážemi

Když už jste jednou v rukou dobrého maséra, určitě to nestačí nechávat všechno jen na něm. Domácí péče rozhodně hraje velkou roli v tom, jak rychle a kvalitně dojde k opravě poraněného svalu. Mezi návštěvami je několik jednoduchých věcí, které pomůžou a nic nestojí.

  • Rehabilitační masáž skvěle podpoří krevní oběh, ale doma na to navážete zahřívacími nebo chladícími obklady. Zahřívejte, když není otok a potřebujete uvolnit zatuhlost. Naopak chlad používejte do dvou dnů po úrazu nebo když sval natéká.
  • Lehký protahovací cvik je základ. Necvičte přes bolest, ale jemné protahování každý den zabrání zkrácení svalů.
  • Dostatečný pitný režim urychluje vyplavování odpadních látek ze svalů. Hodně pomáhá i kvalitní spánek.
  • Zařaďte i jemnou automasáž – třeba přes tenisák nebo pěnový válec. Nepřehánějte to, několikrát týdně na pár minut stačí.
  • Správná strava má překvapivě velký vliv na rychlost obnovy. Zaměřte se na bílkoviny, vitamín C a magnesium.

Když člověk masáž nestíhá, vyplatí se vědět, že až 60 % zotavení u mírných svalových zranění ovlivní kombinace domácí péče a pravidelné (byť krátké) rehabilitace.

Nástroj/PomůckaVyužitíDoporučená četnost
Pěnový válecAutomatická masáž a uvolnění svalů2–4x týdně
Chladicí gelZklidnění otoku, zmírnění bolestiPři zhoršení příznaků
Protahovací pásBezpečné protažení bez rizika přetížení1–2x denně
Ohřívací polštářekUvolnění zatuhlosti po odeznění otokuPodle potřeby

Hodně lidí nedá dopustit na jednoduché triky, třeba ledování mraženým hráškem, nebo jemné pohyby rukou při čtení knížky. Důležité je nečekat na zázrak přes noc, ale kombinovat péči, pravidelný pohyb i kvalitní odpočinek. Svaly vám to vrátí mnohem dřív.

Napsat komentář