Úvod do světa rehabilitační masáže
Ach jo, rehabilitační masáže. To jsou ty skvělé chvíle, kdy na chvíli zapomeneme na shon všedních dnů a ponoříme se do oázy klidu. Ale víte co? Není masáž jako masáž a rozhodně není vždy jednoduché určit, kdy je na ni ten správný čas. Není to totiž jen o tom, kdy nás něco bolí. Moje Veronika mi vždycky říká, že mám chodit na masáže pravidelně, a ne až když se mi udělá v zádech takový uzel, že by z něj Mína, naše kočka, měla radost, protože by si myslela, že je to nová hračka.
Ale pojďme pečlivě rozebrat, kdy je ta pravá doba vykročit za odborníkem a nechat se rozmazlovat (a někdy i pořádně propracovat) na masérském stole. Připravte se na cestu plnou humoru, osobních zážitků a samozřejmě užitečných tipů, protože rehabilitační masáž s sebou nese opravdu mnoho přínosů a může být úžasně osvěžující – pokud víte, kdy na ni máte zamířit.
Co vlastně znamená rehabilitační masáž
Než vyskočíme do víru olejů a teplých ručníků, je důležité si ujasnit, co pojem rehabilitační masáž znamená. Je to trošku jiná káva než wellness masáž, která slibuje hlavně relaxaci a klid na duši. Rehabilitační masáž je jako ten váš známý, který má trochu přísnější přístup, ale věřte, že vás žene ke zdraví. Cílem rehabilitační masáže je hlavně pomoci tělu v regeneraci, zlepšit krevní oběh, uvolnit svalové napětí a redukovat bolest. Někdy to může zahrnovat třeba techniky jako jsou tejpování nebo suchá jehlová terapie, což zní trochu jako dobrodružství z Indiana Jonese, ale věřte mi, je to dobré dobrodružství.
Zdravotní potíže a správné načasování masáže
Jedním z hlavních důvodů, proč se lidé obrací na rehabilitační masáže, jsou různé zdravotní neduhy – jak jinak. Máte-li za sebou nějaký ten sportovní výkon, a zejména jestli se vám podařilo vytvořit půvabnou sbírku modřin po pádu na horské stezce (což se mi, mimochodem, stalo minulý měsíc), rehabilitační masáž je jako balsám na duši i tělo. Jen doporučuji nepřehánět to a počkat pár dní po úraze, aby se tělo trochu uklidnilo - trošku jako když dáte čas rozčílenému kocourovi.
Máte-li chronické problémy, jako je bolest zad nebo opakované bolesti hlavy, pak je rehabilitační masáž tím správným krokem, jak jim čelit. A nebojte se toho pravidelného harmonogramu - slyšel jsem, že někteří lidé odejdou z masáže jako by byli právě rekvalifikováni na uvolněného sochaře místo ztuhlých účetních.
Po výkonu – vhodná rekonvalescence
Pokud jste jako já a občas se snažíte vymezit proti gravitaci na horském kole, nebo si dáte maraton, ať už knih nebo běžecký, tělo potřebuje péči. Rehabilitační masáže jsou jako první pomoc pro vaše oslabené svalstvo. Klíč je v tom vědět, kdy máte tu masáž naplánovat; ideální je počkat alespoň jeden den po důkladném výkonu než se vrhnete na masérský stůl.
Proč? Protože váš organismus je po výkonu ve stavu, kdy se snaží vypořádat s mikrotraumaty ve svalech. Pokud už máte svého osvědčeného maséra, dokáže vám poradit, jak dlouho po výkonu se objednat, a také jak často byste měli masáže zařazovat do svého tréninkového plánu. Veronika mě občas musí připomenout, že i moje svaly si zaslouží občas pořádnou pauzu.
Stres, ten nezvaný host
Nemusíme mít ale jen fyzické důvody, proč se objednat na rehabilitační masáž. Stres je jako ten strýček, co přijde na návštěvu a nechápe, že je čas jít domů, a upřímně, kdo z nás ho nepozná? Rehabilitační masáže nejen uvolňují svaly, ale pomáhají tělu se zbavit stresu a napětí. A pokud to vaší masérce nebo masérovi řeknete, dokáží se zaměřit na oblasti, které jsou stresovému napětí nejvíce vystaveny.
I když to možná zní jako klišé, hluboké dýchání a schopnost uvolnit mysl během masáže můžou opravdu pomoci. Masáž jako taková je skvělý způsob, jak naordinoval tělu trochu míru - to ví i Mína, která je mistryně v uvolňování, jelikož je schopna celé hodiny relaxovat na parapetu u okna.
Čas pro sebe, čas pro masáž
Na rehabilitační masáž bychom neměli pohlížet pouze jako na léčbu, ale také jako na možnost jak trávit čas se svým tělem a mysli. Najít si pravidelný čas na masáže je jako mít v kalendáři záložené důležité schůzky – jen s tím rozdílem, že se jedná o schůzky s odborníkem na vaše pohodlí. A proč ne, pro někoho je rehabilitační masáž ten nejlepší typ schůzky: jste hýčkáni, naslouchá vám někdo, kdo opravdu rozumí tomu, co vaše tělo říká, a navíc to nezahrnuje awkward pauzy v konverzaci – protože no, kdo by chtěl mluvit, když můžete relaxovat?
Já osobně si rád udělám čas na masáž jako odměnu po nějakém tom splněném úkolu – řekněme po tom, co jsem konečně dokázal přesvědčit Veroniku, že skutečně nepotřebuji další misku pro Mínu, když už jich má doma asi tucet. Odmenou pak není jen ta masáž, ale také skutečnost, že se mi podařilo přežít další den sladké domácí harmonie.
Zařazení rehabilitační masáže do rutiny
Krásné na rehabilitační masáži je, že si ji můžete zařadit do své rutiny podle svých potřeb a přání. Nejsem příznivcem toho, když někdo řekne "každý by měl..." – každý z nás má jiný život a jiné potřeby. Ale pokud masáže zařadíte pravidelně do svého kalendáře, možná zažijete zázraky. Pamatujte ale na to, že každá návštěva masážního stolu nepřinese vždy okamžitou úlevu, někdy to chce prostě čas a pravidelnou péči.
Ti, co masáže mají v pravidelné rutině, si je často chválí nejen pro zlepšení fyzického stavu, ale i pro zklidnění mysli a lepší spánek. A taky je to dobrý způsob, jak podpořit vaše 'self-care' úsilí. A věřte mi, když pochopíte, že se o sebe staráte, jakože opravdu, fakt se o sebe staráte, najednou máte energii na spoustu dalších věcí, včetně hraní s Mínou, která je přesvědčená, že všechny peřinky ve skříni jsou ve skutečnosti skvělými místy pro schovávanou.
Závěr a proč chodit na rehabilitační masáž
Takže přátelé, kdy je nejlepší čas na rehabilitační masáž? Odpověď není jasně daná. Poslouchejte své tělo a jeho potřeby, uvažujte o svých denních rutinách a o tom, co vám přijde příjemné. Rehabilitační masáže můžou být odpověď na mnoho muk a nepříjemností, které nás ve všedním živote potkávají – od bolesti zad až po emocionální stres a únavu.
Možná byste mohli vzít rehabilitační masáž jako součást novoročního předsevzetí, navíc, kdo by nepotřeboval po Vánocích trochu uvolnit svaly z toho, kolik se naskákalo, aby věšel stromeček do stojanu, že? A kdo ví, třeba vás to přivede k novým zážitkům nejen na masérském stole, ale i v tom, jak přistupujete k životu. Rehabilitační masáž může být vstupní brána k pozornějšímu a zdravějšímu životnímu stylu, a já tady budu, připravený sdílet všechny ty vtipné příhody, co mi na té cestě přijdou pod ruku. Nezapomeňte, že někdy je tou nejlepší terapií skvěle nasazený úsměv – a samozřejmě, když se s námi vejde na masérský stůl i kočka Mína.
Napsat komentář