Tejpování: Jak efektivně využít tejpování pro zdraví a regeneraci těla

Představte si situaci: vracíte se z běhu v parku, noha bolí, koleno jakbysmet. Saháte po ledových kostkách, omotáváte koleno kompresním obinadlem a marně doufáte, že potíže samy odezní. Ale co když existuje něco, co dokáže pomoci hned, podpořit tělo a zároveň neomezit pohyb? Tejpování zažilo v posledních letech doslova boom – od sportovišť až po ordinace fyzioterapeutů. Co stojí za jeho úspěchem a proč jím momentálně nadšeně oblepují nejen sportovci sami sebe, ale i lidé, kteří nikdy závodně nesportovali? No, možná i proto, že tejpování je jednodušší, než si myslíme, a mnohdy opravdu funguje tam, kde už jiné pomůcky nestačí.

Tejpování: První pomoc nejen pro sportovce

Někdo tomu říká "barevné proužky lepené na kůži", někdo kinesiotaping. Opravdu ale nejde jen o módní výstřelek. Princip tejpování spočívá ve zpevnění, ochraně či uvolnění určité části těla pomocí speciálních pružných pásek. Ty se lepí přímo na kůži a mají několik různých funkcí – drží svaly, odlehčují klouby, zlepšují krevní oběh nebo stimulují nervová zakončení.
Mě překvapilo, že tejpy nejsou vynález posledních dekád – první patent na elastickou "bandážovací pásku" získal už v roce 1979 japonský chiropraktik Kenzo Kase. Jeho devíza? Prodloužit účinek manuální terapie i na několik dní po zákroku. A tak začal vznikat nový trend využívající pružné bavlněné pásky s lepidlem citlivým na teplo. Věřte nebo ne, dnes se ročně prodají miliony balení po celém světě.
Co mě osobně nejvíc fascinuje, je univerzálnost tejpování. Žádná věková hranice, minimální riziko vedlejších účinků, žádné omezení pohybu. Tejpy zvládne aplikovat i laik, pokud dodržuje jednoduchá pravidla – mít suchou, čistou kůži, nebát se ostrých nůžek a hlavně vědět, co přesně potřebuju zlepšit.
Typické použití je při bolestech zad, svalových únavách, natáhnutí šlach, modřinách nebo třeba i na podporu lymfatického systému. Nejčastěji potkáte tejpování na koleni, kotníku, ramenou a zádech – vlastně kdekoliv, kde naše tělo zlobí. Zajímavé je, že některé fyzioterapeutky běžně používají tejpy i pro podporu správného držení těla nebo během rekonvalescence po operacích.
Zmínila jsem, že různé barvy tejpů mají podle tradiční čínské medicíny údajně různé účinky? Působí prý na "energii" v těle (červená aktivuje, modrá zklidňuje), ale ruku na srdce – vědecké studie rozdíl v barvách zatím nepotvrdily. Dejte při výběru přednost tomu, co se vám líbí nebo nejvíc hodí k triku. Samotná funkčnost se skrývá v napnutí pásky a správné aplikaci.
Když už je řeč o přesnosti, chci se podělit o praktickou zkušenost: nespoléhejte jen na první návod z Youtube. Potkáte spoustu "zázračných" aplikací, které reálně fungují jen na Instagramu. Chcete-li pomoci třeba bolavému koleni, obraťte se nejdřív na fyzioterapeuta, který vám ukáže správnou techniku. Takhle jsem zachránila několikrát krk i zápěstí po práci u počítače.
Podle výzkumu publikovaného v Journal of Sports Medicine už po prvních minutách aplikace tejp mírní vnímání bolesti tím, že stimuluje kožní receptory a "předává jiný signál" do mozku. Není divu, že nejen sportovci na něj nedají dopustit. Tejpování prostě skutečně někdy funguje jako výborný pomocník.

Funkce, benefity a limity tejpování

Funkce, benefity a limity tejpování

Když vám kamarádka doporučí tejp na bolavé lýtko, rozhodně tím nemyslí univerzální lék na všechny starosti. Tejpování má svá pravidla, jasné benefity i určité hranice toho, co zvládne. Většina lidí ho používá jako první pomoc na sportovní úrazy, ale funguje i při chronických bolestech nebo zánětech šlach. Nutno říct, že tejpování nedokáže "spravit" zlomenou kost nebo zhojit přetržený vaz – s těmito problémy musíme za lékařem.
Určitě vás ale překvapí, že tejpy pomáhají nejen u sportovních zranění, ale třeba i při napětí krční páteře nebo při migrénách. Speciální aplikace na šíji uvolňuje přetížené svaly a tím zmírňuje bolest hlavy. U mě tejpování zabodovalo po práci s notebookem, kdy jsem ráno nemohla otočit hlavou a do večera byla jak vyměněná.
Proč tejpy tolik pomáhají? Mají několik efektů:

  • Odlehčení svalů a šlach: Tejp mírně nadzdvihne kůži, díky čemuž podkožní vrstvy proudí lépe a svaly se nepřetěžují.
  • Zlepšení cirkulace:
  • Regenerace:
  • Lymfodrenáž:
  • Stimulace propriocepce (pocit vlastního těla):
Kromě zmírnění bolesti oceníte tejpy hlavně v pohybu – neomezují vás, můžete s nimi cvičit, pracovat i běhat za kočkou (ta moje, Míša, je expert na všechny druhy nenápadného útěku).
Zajímavý poznatek přináší studie z roku 2023 z Masarykovy univerzity, která potvrdila, že tejpování skutečně snižuje pocity bolesti při akutních svalových poraněních až o 30 % oproti klasickému ledování. Odborníci však upozorňují, že efekt se liší mezi jednotlivci, záleží na tom, jaký typ problému řešíte a zda použijete správnou metodu lepení. "Tejpování není placebo, ale ani kouzelná náplast. Správná indikace je klíč," říká fyzioterapeutka Mgr. Kristýna Horáková.
Samozřejmě, najdou se i omezení tejpování. Nehodí se na čerstvé rány, popáleniny nebo ekzémy – tady by lepidlo mohlo dráždit pokožku. A jestli patříte mezi ty, kdo ráno na něco alergického reagují, vyzkoušejte tejp nejdřív na malém kousku kůže. Jinak platí, že tejpy jsou hypoalergenní a vyrobené z bavlny, takže je většina lidí snáší dobře. Někomu nesedne pocit "stáhnutí" nebo lehké lepkavosti, ale většinou během pár hodin zapomenete, že nějaký tejp máte.
Aby tejp správně držel, připravte si kůži předem: nemastit, nesmí tam být krémy, lépe i oholená místa. Tejp se pak lepí ve správném napětí – není to izolepa! – a často se konce zaoblí nůžkami, aby se nezvedaly. Pokud vydrží aplikace 3–5 dní, děláte to dobře.
A teď ještě jeden fakt, který mě pobavil: některé značky nabízí "voděodolné" tejpy, ale reálně platí – sprcha ano, koupaliště raději ne. Zkoušela jsem a lepí i po dešti, ale sauna nebo bazén jsou kámen úrazu. Po několika dnech tejp jemně sloupněte pod sprchou, aby se nedráždila kůže a místo dobře osušila.
A kdy tejpování rozhodně zkusit? Když vás trápí bolest z jednostranné zátěže (například u počítače nebo v práci), otok po podvrtnutí, modřina před víkendem, přetížení svalů po sportu, klidně jako podpora správného stereotypu chůze. Myslete ale na to, že pár barevných pásek není náhradou za poctivý odpočinek a dobrého fyzioterapeuta – je to jen pomocná ruka na cestě k lepšímu pohybu.

Praktické rady a časté chyby: Jak tejpovat v domácích podmínkách bezpečně

Praktické rady a časté chyby: Jak tejpovat v domácích podmínkách bezpečně

Tady přichází ta nejvděčnější část – jak tejp opravdu použít doma, na co si dát pozor a proč nekopírovat první instruktážní video, které na vás vyskočí.
Osvojit si tejpování není složitá věda, ale základem je pochopení pár zásad. První pravidlo: zjistěte, co vás opravdu bolí a proč. Není dobré lepit pásku "jen tak", často totiž ani netušíme, jestli je problém ve svalu, vazech nebo šlaše.
A teď krátký přehled nejčastějších chyb a tipů, které vám usnadní práci:

  • Vždy začněte na čisté, odmaštěné a suché kůži. Žádné tělové mléko, žádný krém ani parfém.
  • Pásku nikdy nenatahujte na maximum. Nejčastěji se lepí s mírným napnutím (cca 10–15 %), aby opravdu podpořila funkci tkání.
  • Zaoblené konce jsou klíčem, aby se tejp nezvedl při oblékání nebo sprchování.
  • Pokud jdete tejpovat poprvé, nebojte se požádat o radu fyzioterapeuta. Existují také speciální "workshopy tejpování" v každém větším městě.
  • Pokud zpozorujete zarudnutí nebo svědění, tejp odstraňte a kůži ošetřete.
  • Tejp aplikujte maximálně na 5 dní, pak si dejte pauzu několik hodin (ideálně i den).
  • Nijak tejp "nepřetahujte" přes klouby ve velkém napětí – hrozí, že budete mít omezený pohyb nebo vznikne otlak.
  • Když si nejste jistí, existují návody pro nejběžnější problémy – např. tejp pro úlevu páteře, achillovky, koleno atd.
Hodí se vědět, že tejpy s kvalitním hypoalergenním lepidlem drží dobře i při sportu nebo běžných aktivitách, ale při velkém pocení je můžete vyměnit častěji.
Pro inspiraci stojí za to podívat se na web Česká společnost pro rehabilitační a fyzikální medicínu, kde jsou zdarma doporučené návody i informace o certifikovaných terapeutech.
Nad tématem bezpečné aplikace visí i často přehlížené varování lékařů. Jak shrnuje ortopedka MUDr. Radka Sklenářová z Ústavu sportovní medicíny:
"Tejpování nenahrazuje lékařskou diagnózu ani terapii u vážných úrazů. Pokud potíže trvají nebo se zhorší, vždy vyhledejte odborníka."
Přesto když máte typické bolesti ze sportu, přetížení zad, únavu svalů nebo chcete regenerovat rychleji po námaze, tejpy jsou skvělou první volbou.
A na závěr malé připomenutí z vlastní zkušenosti: někdy tejp nestačí a jediný skutečný recept na pohodu je včasná pauza, protahování a žádné podceňování signálů těla. Protože i když nás technologie posunou daleko, mizerné sezení u stolu nebo honba za výkonem mají pořád poslední slovo. V jednoduchosti je síla a tejpování je sice úžasný pomocník, ale zdravý selský rozum je prostě k nezaplacení.

Napsat komentář